Widgets Magazine

12’nci Beyoğlu Sahaf Festivali başladı

12’nci Beyoğlu Sahaf Festivali başladı
Bu yazı 25 Eylül 2018 - 17:48 'de eklendi.

TARİHİN tozlu sayfalarından günümüze kadar gelen binlerce kitap Beyoğlu ’nda görücüye çıktı. Beyoğlu Belediyesi göre bu sene 12 ’ncisi düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali ’ne vatandaşların ilgisi yoğundu.

Kitapseverlerin her sene büyük heyecanla beklediği ‘Beyoğlu Sahaf Festivali ’, Taksim Meydanı Faaliyet Alanı’nda başladı. Yoğun yağış olmasına rağmen vatandaşların büyük ilgi gösterdiği festivale Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yazar İskender Pala ve AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Yönetimle Ilgili Amiri Hasan Turan katıldı.

Asırlık kitapların yanı sıra, tarihe şahitlik eden dergiler, eskiye ait yazılar, eski fotoğraflar, nadide levhalar, mektuplar ve kartpostallar stantlardaki yerini aldı. Bu sene festivale 63 sahaf katıldı.

“BURANIN HAVASINI SOLUSUNLAR”

11 yıldır sahaflık yapan Hülya kokulu, “Çok sevdiğim bir meslek. Müşterilerimin kitaplara artı ilgisi var. Özellikle orta yaş müşterilerim oluyor. Öğrenciler de fazla geliyor. Okumayan da var ama okuyan kesim fazla” diye konuştu.

12 yıldır Beyoğlu Sahaf Festivali’nde stant açtığını kaydeden Bayram Koç ise, “İstanbul ’un göbeğine Taksim ’e sahaf festivali açılıyor. 60 civarında sahaf da geliyor. Vatandaşlar kitap okumasa bile bunca kitabı bir arada bir daha çok zorlama görebilir. Kütüphanelerde bile bakmak güçtür. Osmanlı yazmaları, fotoğrafları, kartpostalları, plakları her şeyi bir arada görebilirler. En azından buranın havasını solusunlar” dedi.

“KİTAPLARLA HASRET GİDEREBİLECEK BİR ORTAM OLUŞTURULMUŞ”

Etkinlikte kitap okunmanın öneminin büyüklüğüne değinen İskender Pala, “Önceden bugüne, bizi anlatan, bizim kimliğimiz olan ve Türkiye ’de sayıları 400 binin üstünde olan ve yalnızca el yazması edinmek üzere bulunabilecek milyonlarca kitapların nadir olması Türkiye ’deki kültür hayatının ve okuma eyleminin nerelerde gezindiğini bize gösteriyor. İnsanların daha önce bulamadıkları, hasretini çektikleri kitaplarla hasret giderebilecekleri bir ortam oluşturulmuş” ifadelerini kullandı.

“ETKİNLİKLERİMİZİN ANASI SAHAF OLDU”

Stantları gezdikten daha sonra konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Beyoğlu kültür sanat etkinliklerinin çıkış noktasının sahaf festivali olduğunu belirtti. Demircan, “Etkinliklerimizin anası sahaf oldu. Sahaflarımıza müteşekkirim. Çocuklarımız ve gençlerimiz sahafın ne olduğunu unutmuşken, Beyoğlu ’nda gençlerimiz sahafın ne olduğunu hatırladı. Bütün Türkiye ’den bu etkinliğe gelen, yıllarca aradığı kitaplara burada ulaşanlarla tanışıyoruz” şeklinde konuştu.

“ALTININ DEĞERİNİ SARRAFLAR, KİTAPLARIN DEĞERİNİ SAHAFLAR ANLAR”

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Yönetimsel Amiri Hasan Turan ise, “Altının değerini sarraflar anlarsa, kitapların değerini de sahaflar anlar. Sahaflarımız fazla manâlı bir iş yapıyor. Bir kültürün, anlayışın, fikrin, duygunun, tarihin gelecek dönemlere, istikbale yolculuğuna aracılık ediyorlar” diye konuştu.

7 Ekim ’de sona bulacak festivalin açılış programının sonunda Mahalle Konakları’nda verilen Okuma-Yazma Kursuna katılan kadın kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Faaliyet toplu resim çekimi sonrası sona erdi.

sizlere turkgun.com farkıyla sunulmuştur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA