Widgets Magazine

3 yaşındaki Mehmet’e annesinin ciğeri hayat verdi

3 yaşındaki Mehmet’e annesinin ciğeri hayat verdi
Bu yazı 25 Eylül 2018 - 17:33 'de eklendi.

Tekirdağ’da dünyaya gelen Mehmet Aras Şeker’e, 3 yaşında karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu. Ufak çocuk, annesi Elif Şeker’in karaciğeriyle hayata tutundu.

Mehmet Aras Şeker, 2015 yılında Tekirdağ’da dünyaya geldi. Ani artan sarılık nedeniyle hastaneye kaldırılan minik çocuk, detaylı bir araştırma yapılması için ailesiyle birlikte İstanbul’a gelerek Medipol Mega Üniversite Hastanesi’ne yatırıldı. Yapılan testlerde sarılık nedeni bulunamayan, ama yapılan tedavilere rağmen düzelme sağlanamayan Aras ’a karaciğer nakli yapılması kararlaştırıldı. Annesi Elif Şeker’den alınan karaciğer parçası, 8 saatlik bir operasyonla küçük çocuğa nakledildi. Oğlunun ameliyat sonrası etrafa gülücükler saçtığını söyleyen anne Şeker, “Haftalar boyunca hiç somurtkan oğlum, ameliyattan hemen daha sonra etrafına gülücükler saçmaya başladı. Öncesinde bir hastalığı olmadığı için de çabucak toparladı” dedi.

“KARACİĞERİ KENDİNİ TOPARLAYAMIYORDU”

Ufak Aras’ın annesinden alınan karaciğerle sağlığına kavuştuğunu açıklayan Organ Nakli Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Dayangaç, “Mehmet Aras ’ta akut karaciğer yetmezliği gelişmesine karşın, bilinç değişikliği hiçbir süre olmadı. Bu da bize karaciğer nakli için hazırlanmak ve nakil dışı seçenekleri ölçmek için imkan tanıdı. Bu süreçte, sarılığa yol açan bilirubinin temizlenmesi için plazmaferez yaparak, karaciğer fonksiyonlarının toparlaması adına vakit kazandık. Pediatrik Gastroenteroloji uzmanları ile birlikte yaptığımız değerlendirmeler ardından, karaciğer fonksiyonlarının geri dönmeyeceğine karar verip verici olarak hazırlığını tamamladığımız annesinden aldığımız karaciğer ile nakli gerçekleştirdik. Aras ’ta nakil kararını verene değin uzun bir zaman bekledik ve10 seanstan daha artı plazmaferez uyguladık. Çünkü çocuklarda, karaciğer naklinin erken sonuçları mükemmel olsa da, uzun dönemde, mesela 20 yıl ardından takılan karaciğerlerin ancak yarısı fonksiyonunu koruyor. Bu yüzden nakil kararı verirken bu gerçeğin de göz önünde bulundurulması gerekir” dedi.

“CANLIDAN EN ÇOK NAKİL YAPAN İKİNCİ ÜLKE TÜRKİYE”

Türkiye’nin senelerdir dünyada maksimum canlı vericili karaciğer nakli yapılan ikinci ülke olduğunun altını çizen Prof. Dr. Murat Dayangaç, bunun bilhassa organ bağışının beceriksiz olduğu ülkemizde akut karaciğer yetmezliği büyüyen hastalar için büyük tartı taşıdığını belirtti. Çocukluk çağında özellikle viral enfeksiyon ve ilaçların akut karaciğer yetmezliğine yol açtığını söyleyen Dr. Dayangaç, “Ama gerçek şu ki çocukların yüzde 50 ’sinde neyin karaciğer yetmezliğine yol açtığı anlaşılamaz. Rahatsızlık, karaciğer testlerinde ani biçimsizleşme ve sarılık ile başlar ve bunu kanama pıhtılaşma bozukluğu izler. Hastaların yarıdan fazlasında dalgınlıktan baygın gibi uyuma ve koma haline dek giden bilinç değişiklikleri ortaya çıkar ancak bu durumda acil olarak, saatler içinde karaciğer nakli yapmak gerekebilir. Oysa karaciğer yetmezliği devam ediyorsa, bilinç değişikliği olmadan da karaciğer nakli kararı verilebilir. Bizim hastamızda şiddetli sarılık ve kanama pıhtılaşma bozukluğuna karşın bilinç değişikliği olmaması, ayrıca nedene karşın araştırmak, ayrıca de nakil dışı tedavi seçeneklerini denemek için süre tanıdı. Sonunda da yerinde zamanda ve başarılı bir şekilde nakli gerçekleştirdik” diye konuştu.

“İLAÇLARINI ÖMÜR BOYU KULLANCAK”

Aras’ın bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçları ömür boyu kullanması gerektiğini söyleyen Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Baysoy ise “Siz nakilde vücuda tanıdık olmayan bir organ takıyorsunuz; sıradan olarak bu organ yabancı olduğundan gövde bunu ret etmeye çalışıyor. Eğer reddetmeyi başarabilirse o karaciğeri kaybediyorsunuz. Bunun olmaması için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar veriyoruz. Nakil yapıldıktan sonra 3 yaşındaki bir çocuk ömür boyu doktor kontrolünde ve ömür boyu ilaç kullanımı gerekecek. Içten zamanla doktorun ön gördüğü şekilde kontrole gelmesi gerekiyor. Ön görülemeyen ateş ve karın ağrısı gibi şikayetler olduğunda da derhal doktora getirilmesi gerekiyor. Belirtilmiş süreyle kan sulandırıcı,enfeksiyon önleyici ilaçlar ve antibiyotikler kullanılıyor. Ilk öncelikle fazla artı hap kullanılıyor fakat yıllar içinde 1-2 ilaca düşürülebiliyor.Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ise karaciğeri cisim kabul etsin diye ömür boyu kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA