Widgets Magazine

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve İran konusunda önemli mesajlar verdi: ABD silahlandırıyor Türkiye temizliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve İran konusunda önemli mesajlar verdi: ABD silahlandırıyor Türkiye temizliyor
Bu yazı 27 Eylül 2018 - 0:00 'de eklendi.

‘‘Esad halen bombalarını yağdırıyor. Onu kabul etme lüksümüz yok. İdlib’e barış ve huzurun gelmesi için çalışıyoruz. Gerekli adımları atmaya da devam edeceğiz. Silahlı gruplar kontrolümüzde çekilmeye başladı. Bu ufukta refah ve huzur var.’’

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dünyanın gözünün içine baka baka yalan söyledi. Trump, “Başta Asya’nın bir bölümü ve Ortadoğu’daki

teröristleri kendileri silahlandırmıyormuş gibi, dünyaya barış ve huzur getirdiklerini söyledi. Başta Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyi olmak üzere radikal grupları tepeden tırnağa silahlandıran; aynı zamanda halen PKK ile YPG’ye tırlar dolusu silah ve mühimmat gönderen ABD’nin yaptıkları dünya tarafından da biliniyor. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rueters’a konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle İdlib konusundaki görüşleri dikkat çekti. Erdoğan, Suriye’de El Bab ve Afrin’e huzur getiren Türkiye’nin, İdlib’e de barış getireceğinin açık sinyalini verdi.

ADIMLAR ATILACAK

İdlib konusunda Rusya ile 10 maddelik bir anlaşma yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, “Gerek Rusya Federasyonu’nun rejimin 15-20 kilometrelik koridora sokmaması, merkezde de radikal grupların Türkiye tarafından bunu kontrol altına alması, onların çıkışını sağlaması noktasında, daha doğrusu silahlardan arındırılmış bölge haline gelmesi bizim tasarrufumuzda. Bunun için gerekli adımları atacağız. İdlib halkının beklentisiydi. İdlib halkı da bu süreci huzurlu bir şekilde atlatacaktır. Bölgeye huzur ortamı geldiği taktirde 50-60 bin kişi geriye dönmüş olacak. Zaten dönmek için bekliyorlar” diye konuştu.

ESAD İLE OLMAZ

Silahlı grupların İdlib’deki durumları hakkında da bilgi veren Erdoğan, “Ağır silahlar olarak, sınıflandırmasını Türkiye ve Rusya çalışmalarını yaptı. Silahlı gruplar bölgeden çıkmaya başladı. Bizi buraya sevk eden Suriye halkının durumudur. Bunlar bizim misafirimiz. Esad halen bombalarını yağdırıyor. Bu zirveler olmasaydı bunlar hala devam edecekti. Atılan adımlarla bir ufuk belirdi. Bu ufukta huzur, refah var. Bu adımları Rusya ve İran’la atıyoruz. Bizim, Esad’ın Suriye’nin başında kalmasını kabul etme gibi bir lüksümüz yok. Böyle bir insanı biz demokratik bir ülkede göremeyiz” ifadelerini kullandı.

Rahip Brunson davasında yetki hakimlerin

Türkiye’nin şu anda geçtiği ekonomik durumun, Türkiye’de yargılanan rahip Brunson ile ilgili olmadığına dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi: ‘‘Sağlığı nedeniyle yargı kendisinin eve çıkmasına izin vermiştir. 12 Ekim’de mahkemesi var. Mahkemede yargı ne karar verir bunu bilemem. Buna siyasiler de karar veremez. Benzer şeyler özellikle ABD’de olmuş durumda. Örneğin, şu anda, Türkiye’den 251 kişi, darbe girişiminde bulunan FETÖ ABD’dedir. Türkiye ile ABD arasında suçluların iade anlaşması vardır. Buna rağmen Fethullah Gülen denen şahıs rahatlıkla iade edilebilecekken iade edilmemektedir. Brunson şu an yargılanmaktadır. Yargılanan bir kişiye bıraktım, git demeye ne ben, ne başkaları yetkilidir. Bu yetki hakimlerindir”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA