reklam

Doğru ve Bilinçli Yatırım Nasıl Olmalı-1

Doğru ve Bilinçli Yatırım Nasıl Olmalı-1
Bu yazı 22 Ocak 2019 - 15:03 'de eklendi.

Günümüzde 7’den 70’e birçoğumuz birikimlerimizi çeşitli yatırım araçları ile değerlendirmeye çalışıyoruz. Hatta kimimiz kredi çekerek ya da bir tanıdığımızdan borç alarak bir an önce para kazanma, zengin olma ümidiyle bilinçsizce yatırımlar gerçekleştiriyoruz.

Hatta yatırım yapacağımız ürün seçimine dahi bizler karar vermiyoruz. Bir arkadaşımızdan ‘A hissesi yakında uçacakmış tüyo geldi, dolar sene sonunda 10 lira olur diyorlar ben evi satıp dolar aldım sana da alalım, bitcoin diye bir şey varmış hiç düşmüyor millet zengin oldu’ gibi lafları sıklıkla duyarız. Birikimimiz varsa onunla, yoksa da ya kredi çekerek ya da başkasından borç alarak, veya evi/arabayı satarak o arkadaşımızın dediği ürüne yatırım yaparız. Bundan da ne eşimizin ne de ailemizin haberi vardır. Hani balık baştan kokar tabiri var ya cuk diye oturuyor aslında buraya. Çünkü borçla yatırım yapılmasının ne derece riskli olduğunu bu yazıyı okuyan birçoğumuz tecrübe ederek görmüşüzdür. Sözün özü bir işe yanlış başlamışsanız doğru gitmesi çok zordur.

Sonuç birçoğumuz için hüsran. Bitcoini 20.000 $’dan, dolar/tl’yi 7 liralardan alanlar veya borsaya 120.000’lerde girenler. Genelde paraları batırır ya da aşırı derecede zarar ederiz ve ne yapacağız diye kara kara düşünürüz. Yukarıda bahsedilen şekilde yapılan yatırım gerçekte kumar oynamaktan farksızdır. Çünkü işi sadece şansa bırakmış oluyoruz farkında olmadan.

Tüm bunların nedeni, biz insanoğlunun bitmek tükenmek bilmeyen hırsı, bilmediğimiz işlere girmemiz, aşırı cesaretli olmamız, olumsuz durumu öncesinde düşünmememiz hatta aklımıza dahi getirmememiz, on kişinin bu işlerde battığını duymamıza rağmen zengin olan o bir kişiyi kendimize baz almamız ve en önemlisi bilgi eksikliğimiz.

Aile büyüklerimizden duyduğumuz bir laf vardır: ‘Eskiden ekmek aslanın ağzındaydı şimdi midesinde’. Finansal piyasalar da günümüzde aynen böyle işte. Sosyal medya, görsel ve yazılı basın, kazanmayı o kadar kolay gösteriyor ki bize… Kaybetmeyi hiç aklımıza bile getiremiyoruz sayelerinde. Ama günümüzde finansal piyasalarda kazanç elde etmek eskiye nazaran aslanın midesinde aslında.

Kazanmak için öncelikle finansal okuryazarlık düzeyimizi yükseltmemiz gerekiyor. Mesela bir finansal yazıyı, gazete veya sosyal medya haberini okuyunca ya da haberleri dinleyince ifade edilen terimleri ne kadar anlayabiliyoruz. Aslında çoğu her gün duyduğumuz kelimeler olmasına rağmen bunların neyi ifade ettiğini gerçekten biliyor muyuz?

Parite, risk iştahının azalması/artması, viop, forex, kaldıraçlı işlem, gelişen ülke piyasaları, spread, swap, ayı/boğa piyasası, reel faiz, enflasyon, resesyon, kısa(short)/uzun(long) pozisyon, stop/loss, volatility, güvenli liman gibi terimleri ve neyi ifade ettiğini ne kadar biliyoruz? Altın genelde ne zaman yükselir/ düşer, borsalar hangi ortamda yükselir/düşer? Ya da bir yatırıma karar verirken hangi parite, kur veya finansal ürüne de mutlaka bakmamız gerekir?

Tüm bu unsurlar nedeniyle elimizden geldiğince yatırımcılara bu konuları izah etmek ve doğru kararlar alabilmelerine katkıda bulunmak amacıyla bir yazı serisi hazırlamayı düşündük. Öncelikle finansal terimleri basitçe açıklayıp daha sonrasında ise doğru yatırım nasıl yapılmalı, hangi ortamda hangi finansal ürünü alıp satmamız daha mantıklı, davranışsal finans çerçevesinde doğru yatırımcı psikolojisi gibi konulara değinmeyi amaçladık.

Bu terimlere açıklık getireceğimiz bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bilgin Zengin

Bilgin Zengin

Akademisyen - Uluslararası Ticaret Bölümü at Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi
1982 yılında Tokat'ta dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi burada tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatıma devam ettim. Daha sonra İstanbul Aydın Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdim. Anlatmayı ve bildiklerimi başkalarına aktarmayı sevmem nedeniyle akademisyen olmaya karar verdim. Şuan Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde görev yapmaktayım. Dijital Dönüşüm, Blockchain, Finans, Davranışsal Finans, Ekonomi, Borsa ilgi alanıma giren konular arasında.
Bilgin Zengin
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
lynda course free download
download micromax firmware
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA