reklam

Fark kimin cebinde

Fark kimin cebinde
Bu yazı 27 Eylül 2018 - 0:00 'de eklendi.

Tarladan 12 liraya satın alınan kabuklu fındık, fabrikada kavrulup, işlendikten sonra decilerde kilogramı 60 liranın üzerinde satılıyor.

Türkiye’de, dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 78’i, ihracatının ise yüzde 76’sı yapılırken, 100’den fazla ülkeye fındık ihraç edilerek, 2,5 milyar dolara yakın döviz girdisi sağlanıyor. Geçen sezon Toprak Mahsulleri Ofisi’nce (TMO) serbest piyasada 9 liraya kadar düşen fındığa müdahale edilmesiyle fiyatlar, 10 liranın üzerinde seyretti. TMO tarafından henüz fındık alımına başlanılmazken, sezon başında serbest piyasada 13 lira olan fiyatlar ise 12 liraya kadar geriledi. Fındık, serbest piyasada üreticiden maliyetin altında satın alınırken, fabrikada işlenip, kavrulduktan sonra iç piyasada 60 liranın üzerinde satışa sunuluyor. TZOB Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan, fındık hasadı başında ve sonunda TMO tarafından piyasaya girilerek, müdahale alımında bulunulmasını, en az 15 lira fiyat açıklamasını istediklerini söyledi. Soydan, “Maalesef bu, olmadı. 15 liranın altında fındık satışı yapan üreticinin zararı büyük. Üreticinin satışı ile rafta işlenmiş fındık arasında da büyük fark var. Bunu her yıl gündeme getirip, söylüyoruz; ama döviz artışıyla birlikte bu fark sürekli artıyor. Nedense üreticinin fındığı artmıyor” diye konuştu.

‘FINDIK ASLA KAYBETTİRMİYOR’

Fındıkta her yıl devlet müdahalesi olması gerektiğini, 2- 2,5 milyar dolar döviz girdisiyle fındığın önemli ihracat ürünü olduğunu da belirten Arslan Soydan, şunları kaydetti: “Üreticiden alınan fiyatla raftaki fındık arasında büyük fiyat farkı var. Üreticinin mağdur olduğu karlı bir ortam olduğu açıkça ortaya çıkacaktır. Dövizin yükselmesi üreticiye yansımamıştır. Dövizin yükselmesi fındığı alan sektör içindeki taraflara yansımaktadır. Bunu da raflarda görüyoruz. Üretici de ‘Raflarda fındık fiyatları yüksek, neden bizim elimizdeki fındık fiyatları düşük?’ diyor. Serbest piyasa koşulları fındıkta aslında işlemiyor. Artık her yıl devlet müdahalesi olmalı. Artık devlet fındığın içinde olmalı. Fındık bir ihracat ürünü. Yüzde 75- 80’inin ihracatını yapıyoruz. Yüzde 75’ini de biz üretiyoruz. Yılda 2- 2,5 mil- yar dolar döviz girdimiz var. Fındık asla kaybettirmiyor. ” dedi.

TZOB Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan,‘ Dövizin yükselmesi üreticiye yansımamıştır. Dövizin yükselmesi fındığı alan sektör içindeki taraflara yansımaktadır. Bunu da raflarda görüyoruz. Üretici de ‘Raflarda fındık fiyatları yüksek, neden bizim elimizdeki fındık fiyatları düşük?’ diyor.

49 ülkenin sofrasında Türk biberi

Yeşil biber ihracatı, 15 Eylül itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 75,5 bin tona ulaştı. Bu dönemde Rusya’ya biber ihracatı 4 bin katın üzerinde artış gösterdi. AA muhabirinin Uludağ İhracatçı Birliklerinden (UİB) aldığı bilgiye göre, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgeleri başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde üretilen farklı türdeki yeşil biber, bu yıl 1 Ocak-15 Eylül itibarıyla 49 ülkeye ihraç edildi. Yeşil biber dış satımı, geçen yılın aynı dönemine göre, miktar olarak yüzde 36 artarak, 55,4 bin tondan 75,5 bin tona ulaştı. Söz konusu ihracattan elde edilen gelir yüzde 23 artarak 68,5 milyon dolara çıktı. En fazla yeşil biber Almanya’ya satıldı. Bu ülkeye ihracat yüzde 20 artışla 15 bin tondan 18 bin tona ulaştı. Almanya’nın ardından en fazla yeşil biber ihracatı Rusya’ya yapıldı. Rusya’ya 15 Eylül 2018 iti- barıyla yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 4 bin 246 kat arttı.

İlk yerli, milli ve renkli patates hasat edildi

Sazlıca beldesindeki enstitü arazisinde ıslah çalışmaları neticesinde geliştirilen kabuğu mor,et rengi mor; kabuğu mor, et rengi parçalı mor olan; kabuğu kırmızı et rengi sarı veya kabuğu kırmızı, et rengi sarı-kırmızı olan çeşitlerin hasatları yapılıyor. Çeşitler çok yakında tescillenerek sofralarımıza gelecek. Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 2007-2017 yılları arasında Türkiye’de bir rekor olarak 720 bin adet melez patates tohumu üretildi.

Muş’tan Türk ekonomisine ‘çilek’ etkisi

“Genç Çiftçi Projesi” kapsamında 250 dönüm alanda oluşturulan çilek bahçelerinde hasat başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın: “Çilek taleplerine çiftçilerimiz yetişemiyor. Çileğin kalitesine göre kilosu 5 ila 6 liradan toptan satışa sunuluyor. Hasat edilen ürün aynı gün satışa sunulup, tüketiliyor. Kasım ayının sonlarına kadar çilek hasadı yapıyoruz. İlimizde yaklaşık bin ton ürün bekliyoruz. Elimizdeki verilere göre kent ekonomisine 5 milyon lira katkısı olacak.”

Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course
download xiomi firmware
Premium WordPress Themes Download
online free course
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA