Widgets Magazine

Genom-ist Projesi gençlerin umudu oluyor

Genom-ist Projesi gençlerin umudu oluyor
Bu yazı 26 Eylül 2018 - 15:39 'de eklendi.

İstanbul Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile gerçekleşen “Gaziosmanpaşa İlçesi Çocuk ve Ergen Eğitim-Gelişim Merkezi Kullanım Modeli: Genom-ist” projesi, Gaziosmanpaşa’da hayata geçti. Projenin amacı; çocuk ve ergenlerin tehlikeli davranışlarının öngörülmesi ile ilerleyen zamanlarda potansiyel olarak toplum kurallarına uymakta zorluk çekmelerinin önlenmesinin sağlanmasıdır.

Proje iki esas saha çalışması ve bir matematiksel modele dayalı çalışan yazılım adımını içeriyor. Aile, somut etkiler veya eğitim ortamının olumsuz etkilerinden nedeniyle çocuklarda oluşan tehlikeli davranışlar sebebiyle projede başlangıçta bu davranışların tespiti ve analizi yapılıyor.

Tespit ve analizin ardından riskli davranışı olan 9-17 yaş aralığındaki gençlere karşın atölye çalışmaları yapılıyor. Karoser Gelişimi Destekleyici Atölye Çalışmaları (Jonglörlük, Okçuluk, Karoser Perküsyon, Geri Dönüştürürüm Müziğimi Yaparım) ve Sosyal Gelişimi Destekleyen Atölye Çalışmaları (Peyzaj, Kuklamı Yapıyorum Hikâyemi Yazıyorum) gibi çalışmalarla çocukların topluma yardımsever bir kişi olabilmeleri için, çocuğun içindeki ”fazla ben”i ortaya çıkartmasında yol göstermeyi hedefleyen psikoterapi çalışmalarıyla işlem detaylı biçimde sonlanıyor. Proje, tehlikeli davranışlara sahip çocukların yapmak istediği her şeyi açığa hariç tutmak, içindekini bastırmak yok, onu ayrıntılarıyla açığa çıkararak o tehlikeli davranışları yok etmeyi öngörüyor.
Eğitim gören çocukları Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Sanatçı da ziyaret etti. Ressam, hayallerden vazgeçmemek gerektiğini dile getirerek gençlere inançlarını kaybetmemelerini söyledi. Projede çocuklar keza eğleniyor ayrıca de öğreniyor. Örneğin, Geri Dönüştürürüm Müziğimi Yaparım atölye çalışmasında gençler, geri dönüşüm malzemelerini enstrüman aleti gibi kullanarak hemen hemen bir orkestra oluşturuyor. Bu egzersiz, gençlerde keza bir müzik kulağı oluşturuyor keza de onların beden gelişimlerine tezgâhtar oluyor. Proje sene ardına kadar devam edecek.
 

sizlere turkgun.com farkıyla sunulmuştur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA