Widgets Magazine

Hayali modacı olmaktı, kanser hastalığı okulundan etti

Hayali modacı olmaktı, kanser hastalığı okulundan etti
Bu yazı 26 Eylül 2018 - 13:57 'de eklendi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 7 çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak dünyaya gelen Hatice, kardeşleriyle birlikte güzel bir çocukluk dönemi geçirdi. 7 yaşına geldiğinde, köydeki şanslı kızlardan biri olarak okula yazılan Hatice, kısa sürede buradaki arkadaşlarına da ahenk sağlayarak derslerinde başarıyı yakaladı. Çocukluk yıllarında okulu yanında annesine de ev işlerinde yardım eden Hatice, 8. sınıfa geldiğinde şiddetli karın ağrısı çekmeye başladı. Bir süre ağrıyı çeken Hatice, ağrıların dayanamaz duruma gelmesi sonrası ailesi tarafından Lice Devlet Hastanesine götürüldü. Burada yapılan tetkiklerde ağrının nedeni belirlenemeyen Hatice, sonra Dicle Üniversitesine sevk edildi. Burada yapılan tahlillerin gerisinde Hatice’nin karnında ur tespit edildi. Az Önce 13 yaşında kanser teşhisi konulan Hatice, çare için Adana’ya gitmeye başladı. Burada kemoterapi ve ışın tedavisi görebilen Hatice’nin kısa sürede saçları döküldü. Küçüklükten beri modacı olma hayali kuran Hatice, en fazla da okulu teslim etmek zorunda kalmasının burukluğunu yaşıyor. Yaşıtları gibi izdivaç gerçek dışı kurma düşüncesi bile gözyaşlarına neden olan Hatice, arkadaşları ile gezip, okula gideceği günleri iple çekiyor.

Yoğun dozdaki ilaçlara direnmeye çalışıyor 

Hastalığı ve yaşadıkları ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan Hatice Şimşek, 4 yıldır karnında bitkiler olduğunu ve bununla yaşamak zorunda kaldığını söyledi. Hatice, “Kemoterapi, ışın gibi tedaviler aldım ama bitkiler hiç küçülmedi. Hastalığım nedeni ile 8. sınıfta okulu ayrılmak zorunda kaldım. Son 4 yıldır aldığım ilaçların dozlarının yüksek olması nedeni ile okulu bıraktım. Ben okula gidip arkadaşlarımla gezmeyi çok isterdim fakat içimde buruk kaldı okula gitmemek. Ayda bir Adana’ya çare olmaya gidiyorum, burada yoğun kemoterapi ve yüksek dozda ilaçlar alıyorum ve böylece kolumu bile kaldıracak halim olmuyordu, ilaçların etkisi geçince biraz daha iyi oluyorum” dedi.

Telefonu kırıldığı için ailesiyle iletişime geçemiyor 

Çocukluktan beri hayalinin modacı edinmek olduğunu belirten Hatice Şimşek, şöyle devam etti:
“Küçüklükten beri hayalim modacı olmaktı, okulumu bitirip iyi bir modacı edinmek istiyordum lakin hastalığım buna engel oldu. Okula gittiğim dönemlerde defterlerimin arkasına modeller çizerdim. Adana’da tedavi olduktan daha sonra Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümüne gidiyorum, 15 gün de burada yatıp tedavi oluyorum. İlaçlar nedeniyle ayağımda takat kalmıyordu, ayağımın üstüne düştüm ve telefonum kırıldı. Kartım bende telefonum yok, ailemizin durumu da yok. Her ay Adana’ya gidip geliyoruz. Eğer sesimizi duyacak olan çıkarsa ben bir telefon ve yol masraflarımızın karşılanmasını istiyorum.”

“Hastane masraflarımızı karşılayamıyoruz” 

Hatice’nin annesi Remziye Yıldırım ise kızının hastalığı sebebiyle 4 senedir Adana’ya gidip varmak zorunda kaldıklarını söyledi. Anne Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:
“Maddesel durumumuz zaten değil, ben Hatice ile gidince eşim de diğer çocuklara görmek zorunda kalıyor, o da çalışmıyor. Her ay Adana’ya tedaviye gidiyoruz, Diyarbakır’da bu tedaviyi veren kurum değil, İstanbul, Ankara ve Adana’da var, biz de Adana yakın diye buraya gidiyoruz. Yetkililerden bize destek etmelerini bekliyoruz, bizim durumumuz fazla fena, okullar açıldı, çocuklarım evde onlara bakan kimse değil. Geçinemiyoruz, hastane harcamalarımızı da her zaman kısıyoruz, eğer bayağı harcamalar yapsak, bin 500, 2 bin civarında harcamamız olur ama biz 700 lirayla hem biletlerimizi hem de oradaki masraflarımızı yerine getirmek zorundayız.”  

Aydınlatılmış Yorat – Emrah Kızıl – Murat Başal
 

sizlere turkgun.com farkıyla sunulmuştur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA