Widgets Magazine

Hızlı yeme alışkanlığına karşı 9 öneri

Hızlı yeme alışkanlığına karşı 9 öneri
Bu yazı 26 Eylül 2018 - 13:48 'de eklendi.

Memorial Dicle Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Remzi Beştaş, çabuk yemek yemek yeme alışkanlığına karşısında dinç beslenme önerilerinde bulundu. Sindirimin, genel algının aksine mide de yok ağızda başladığını belirten Beştaş, ağızda çiğnenen gıda maddelerinin daha minik parçalara bölündüğünü, yüzeyinin genişlediğini ve ağız salgısıyla karıştığını açıklama etti. Tükürükte yer alan enzimlerin, sindirime asistan olduğunu ve besin maddelerinin mide sindirimi için daha hazırlanmış ayla geldiğini kaydeden Beştaş, süratli yemek yeme sonucunda gıda maddelerinin mideye tam sindirilmemiş bir halde ve daha büyük lokmalar halinde ulaştığını dile getirdi. Besinlerin sindirim için hazır olmadığında da midenin daha fazla efor harcadığını anlatan Beştaş, midenin yorulduğunu ve beraberinde de dispepsi, dolgunluk hissi, yanma, şişlik ve sızı gibi şikayetlerin ortaya çıktığını aktardı.

“Seri yemek yemek doyma duygusunu ortadan kaldırır”

Mide ve beynin senkronize çalıştığına dikkat çeken Beştaş, ‘Böylece yemek yemek yerken alınan bir lokmanın mide tarafından karşılanması ve uyarının beyne gidip doyma merkezini uyarması ortalama 20 dakika sürer. Vakit kazanmak için şipşak yenilen bir yemek, beynin doyma merkezini geç uyarır ve beyne doyma ile ilgili mesajı da geç ulaştırır. Bu tavır bir alışkanlık haline geldiğinde ise doyma merkezi uyarılmadığından daha pozitif yemek yenmiş olur. Hızlı yemek yemek yeme bir vakit daha sonra kronik hale geldiğinde obezite ve metabolik sendrom gelişimine yatkınlığı artırır. Aşırı kilo da diyabet ve yürek-damar hastalıkları ve inme gibi manâlı sorunlara davetiye çıkarır” dedi.

“Yemek sonrası yürüyüş hazmı kolaylaştırır”

Besinlerin ağır ağır ve sindirilerek yeme alışkanlığının toplum göre kazanılmasının çok kayda değer olduğuna aksan yapan Beştaş, “Çünkü sağlıklı bir yaşamın diğer bir anahtarı, ne tüketildiği kadar nasıl ve ne şekilde tüketildiğinde de gizlidir. Yemek Yemek sonrası aktivite de sağlık durumu için gereklidir. Akşam vakitlerinde yapılan yürüyüşler midenin hazmını kolaylaştırır, böylelikle besinler daha seri bir şekilde çözülür” diye konuştu.

“Yavaş yemek yeme lezzet almayı sağlar”

Yavaş yemek yemenin vücuda sıhhat kazandırdığına işaret eden Beştaş, “Yavaş yenilen yemek baştan sona mide de yanma, ekşime, dolgunluk duygusal oluşma riski en aza iner. Bu da yemeği daha neşelendirici hale getirir, besinlerden tat almayı sağlar. Yavaş yeme ve besinlerin iyi çiğnenmesi ile sindirim ve besinlerin emilimi artar. Besinlerin iyi çiğnenmesi, özellikle pişmemiş çeşitli meyve ve sebzelerin sindirimi için epeyce önemlidir” ifadelerinde bulundu.

“Yemek Yemek yerken sohbet edin”

Yavaş yemek yemek yeme alışkanlığı galip gelmek için önerilerde yer alan Beştaş, şunları kaydetti:
“Hızlı yemek yemek yeme alışkanlığını bir anda başkalaştırmak mümkün değildir. Fakat yemek yemek yeme süresini uzatmak için bir takım önerilere alıntı yapmak yardımsever olabilir. Yemek Yemek yerken, besin ortamınızın bakımlı olmasına uyarı edin. Ara öğünler ile açlığınızı dengeleyin. Yemeklerinizin fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Yemek yerken sohbet edin. Her lokmada çatalı, bıçağı ya da kaşığı elinizden bırakıp öteki lokmada yeniden alın. Loş ışıkta ve televizyon izlerken yemek yemeyin. Çiğnemek için uzun süre harcamanızı gerektiren yüksek lifli besinleri seçin. Stresli iken yemek yemek yemeyin. Yemek Yemek partnerinizi dürüst seçin, yavaş yemek yiyenlerle sofraya oturun ve onlara etap uydurun.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER

SON DAKİKA