reklam

“Diş sorunları kişide güven eksikliğine neden oluyor”

“Diş sorunları kişide güven eksikliğine neden oluyor”
Bu yazı 26 Eylül 2018 - 13:47 'de eklendi.

Eğri dişler, lekeli dişler ve yetkisiz dişler, insanların güvenle gülümsemesini engelleyen sorunların başında geliyor. Bu da kişide güven eksikliğine ve depresyona  niçin oluyor. Ağız sağlığı bakımı için seçilen uzmanın son derece manâlı olduğuna vurgu yapan Dr. Levent Devir Üstün, yanlış ellerde diş beyazlatmanın, ağızda yanık gibi ciddi hasara yol açtığını söyledi. Dr. Levent Devrim Üstün, ağız sağlığının üzerinde durarak, “Dinç bir ağız, içten bir tebessüm, kişinin maddesel ve zihinsel sağlığında son derecede kayda değer bir rol oynamakta” dedi. Üstün, “Gülmenin kişinin ilişkileri ve kariyerleri üstünde de olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Eğer birey sağlıklı bir ağız yapısına sahip değilse ve toplum içinde gülmekten çekiniyorsa bu da onda güven eksikliğine sebep olabilir” diye konuştu.

 Diş problemleri ciddi sıhhat sorunlarının habercisi

Diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasının tüm vücudunuzun sağlığıyla bağlantılı olduğunun altını çizen Üstün, iyi bir ağız sağlığının, öncelikle yürek krizi, diabet ve felç edinmek üzere çoğu sağlık sorunu riskini azalttığını söyledi. Üstün, şu tavsiyelerde bulundu: “Diş eti sağlığı için diş ipi kullanılmalı. Diğer yana da şekersiz sakız çiğnemek de gün baştan başa diş tartarı, diş taşı ve bakteri plağı oluşumunu nötralize etmektedir,”

Stresinizi eksilmek için gülümseyin

Gülmenin endorfin salınımı sağladığını da belirten Üstün, “Endorfin insanın kendisini iyi hissetmesini karşılayan bilindiği üzere sevinç hormondur. Sporda da aynı salınım gerçekleşir. Gülümsemenizi iyileştirerek çevrenize daha hoş enerji yayabilir ve kendinizi daha iyi açıklama edebilirsiniz. Gün içinde yaşadığınız olumsuz olaylar karşısında stresinizi azaltabilirsiniz. Bunun için de sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak koşul” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA