reklam

‘Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

‘Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu
Bu yazı 27 Eylül 2018 - 10:10 'de eklendi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle bu sene 5’inci kez gerçekleştirilen ‘Milletlerarası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali ’nde ödüller düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

BTSO, dünyanın birincil tasavvuf film festivali olan Milletlerarası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali ’nin ödül törenine ev sahipliği yaptı. Türkiye ’de 63, yurt açık havada ise 25 üniversiteden yarışmacının süreklilik ve kısa film kategorilerinde yarıştığı festivalde, 806 eser arasından 11 ’i ödüle değer görüldü. Bu yıl, Türkistan ’dan Ahmet Yesevi, Bilecik ’deri Şeyh Edebali, Konya ’dan Mevlânâ Celâleddîn Rûmî, Kastamonu ’dan Şeyh Şabanı Veli, Bakü ’den Yahya Şirvani, Eskişehir ’den Yunus Emre ve Bursa ’dan Üftade Hazretleri ’nin tema olarak belirlendiği festivalde, 7 en iyi program metni ve en iyi 4 filmin ödülleri Bursa protokolü tarafından genç sinemacılara takdim edildi.

‘MANEVİ REHBERLERİMİZİN MİRASINA SAHİP ÇIKIYORUZ’

Şehir protokolü ve sinemaseverlerin katıldığı törende konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa ’nın tarihi ve kültürel yönüyle olduğu kadar manevi değerleriyle de manâlı bir büyük kasaba olduğunu söyledi. Başkan Burkay, “Bursamız, manevi rehberlerimizin bizlere bıraktığı kutlu servet ve zengin hazine bir uçtan bir uca ‘Yüce Şehir Halkı ’ sıfatına kavuşmuştur. Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali de bu mirasımızın yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına son derece kayda değer bir organizasyon. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ödül bölge gençlerimizi de kutluyorum.” dedi.

‘TASAVVUFU SİNEMAYLA BULUŞTURMAK BÜYÜK BİR İŞ’

Bursa Valisi İzzettin Küçük, seslerini asırlar sonrasına bile gür şekilde ulaştırmayı başarmış şahsiyetlerin örnek alınması gerektiğini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali ’nin sinemanın zenginleştirilmesi ve gençlerin kendilerini geliştirebilmesi namına hoş bir organizasyon olduğunu söyledi. BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, Bursa ’nın epeyce varlıklı bir manevi mirasın temsilcisi olduğunu söyledi.

‘SAVAŞIN MAĞDUR KADIN VE ÇOCUKLARINA DEĞİNDİK’

Karnaval koordinatörü Eda Sürmeli ise geride kalan 4 yılda 28 önemli şahsiyetin öğretilerini beyaz perdeye taşıdıklarını söyledi. Bu yıl düzenlenen festivalde ise insanlığın karşılıklı derdi olan savaşa değindiklerini kaydeden Sürmeli, “Hoşgörüleri ve çağrıları ile insanları iyiliğe sevk eden 7 müthiş karakterin öğretileri üzerinden savaşın mağdur kadın ve çocuklarını festivalimizde konu aldık” diye konuştu.

2 KATEGORİDE 11 ÖDÜL

Protokol konuşmalarının gerisinde akıcılık ve kısa film almak üzere iki farklı kategoride düzenlenen yarışmaların kazananlarına ödülleri ibraz edildi. Bu yıl rekor bir başvuruyla, 638 başvurunun gerçekleştiği devamlılık kategorisinde Yunus Emre temalı ödül John Alexander Fraser’e, Ahmet Yesevi temalı ödül Aykut Topçu’ya, Yahya Şirvani temalı ödül Ayberk Aytekin’e, Şeyh Şaban-ı Veli temalı ödül Betül Aktepe’ye, Üftade Hazretleri temalı ödül Mehmet Akif Duman’a, Mevlana Celaleddin-i Rumi temalı ödül Mahmut Yavuz’a, Şeyh Edebali temalı ödül ise Burak Erginkoç’a verildi.

EN İYİ FİLM ‘OYUNCAK BEBEK ’

Kısa film kategorisinde ‘Oyuncak Bebek’ isimli film ile Serdal Altun birinciliğe layık görülürken, ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ ile Melisa Tuğrul ikinci ve ‘Derin’ ile yönetmen Kaldykoz Rakymzhan üçüncü oldu. Ramazan Kılıç ise ‘Miğfer’ filmiyle dördüncü olarak BTSO Mansiyon Ödülü aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA