reklam

Korkutan görüntünün sebebi belli oldu

Korkutan görüntünün sebebi belli oldu
Bu yazı 26 Eylül 2018 - 14:42 'de eklendi.

Hatay’ın Samandağ ilçesinden geçerek Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nde on binlerce balığın telef olmasıyla ilgili yapılan araştırmalar sonuçlandı. Balıkların oksijen yetersizliğinden telef olduğunun değerlendirildiği belirtildi.

​Asi Nehri’nin Samandağ ilçesi Tekkebaşı Mahallesi’ndeki bölümünde telef olan on binlerce balık sahile vurdu. Tatlı suyun denize döküldüğü alanda telef olan balıkları görebilen çevre sakinleri, yetkililere haber verdi. Çevre ve Şehircilik ile Tarım ve Orman İl Müdürlükleri, balık ölümleriyle ilgili çözümleme başlattı.

Vatandaşlar, denizden gelen balıkların geri dönemediğini, tatlı suya karışmaları sonucu telef olduğunu savundu. Çöğürlü Mahalle Muhtarı Mehmet Içten ise balıkların ölümüne zehirli atıkların neden olduğunu iddia etti.

Hatay Valiliği, resmi internet sitesi üzerinden Gaziantep İl Kontrol Laboratuvarı’na gönderilen numunelerin sonuçlarının paylaştı. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Yapılan laboratuvar incelemesi neticesinde balık ölümlerine niçin olabilecek herhangi bir fabrika atığı ya da zehirli kimyasal bulgusuna rastlanılmamıştır. Toplu balık ölümlerinin nedeniyle ilgili yapılan araştırma sonucunda ise farklı alanlara yönlendirilmiş nedenlerle Asi Nehri üstünde oluşturulan bentlerde biriken sularda yüksek miktarda atık su, gübre ve tarım ilacı kalıntısı bulunması nedeniyle dere suyunda oksijen seviyesinin düşmesi, bentlerin açılması sonrasında eksik miktarda su içinde üreyen yavru balıkların bir anda, yüksek oranda bambaşka sıcaklığa sahip ve düşük oksijenli suya maruz kalması nedeniyle, Asi Nehri’nin denize dökülen kısmında üreyen balıkların ani değişen fiziksel koşullara ahenk sağlayamadığı için toplu ölüm hadisesinin gerçekleştiği değerlendirilmektedir.”

sizlere turkgun.com farkıyla sunulmuştur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA