Widgets Magazine
Özgür Kaya
Eposta: ozgurkaya@turkgun.com

Emeklilik için yaş şartına, işsizlik sigortası çözüm olabilir mi ?

Bu yazı 25 Eylül 2018 - 9:33 'de eklendi.

Çalışanların, emeklilerin ve işverenlerin çalışma hayatına dair her türlü sorunları ve çözümleri bu köşede yer alacak.

Öncelikle, Türkgün gazetesinin ülkemize ve milletimize hayırlı olması dileklerimle başlamak isterim. Ülkemizde gazeteciliğe, yeni bir boyut, yeni bir soluk kazandıracak olan Türkgün gazetesi, çok değerli yazar kadrosu ve diğer birimleri ile dinamik bir ekibe sahip.  Bu kadro içerisinde yer alma şansını bana tanıyan, Türkgün gazetesi yönetimine şükranlarımı sunuyorum.

Son yıllarda sık sık dile getirilen emeklilikte yaş şartının kaldırılması tartışmaları Türkiye Büyük Milet Meclisine, Milliyetçi Hareket Partisi tarafından verilen kanun teklifi ile tekrar gündeme geldi.

Verilen kanun teklifi, MHP’nin seçim beyannamesinde yer alan ve tamamen sorunun çözülmesi yönünde iyi niyetli bir yaklaşım içeriyor. 

Bu konu hakkında basında pek çok yazı kaleme alınıyor. Yazılara baktığımızda,  konunun sadece bir sorun olduğu ve çözülmesi gerektiği yönünde, görüşten öteye gitmeyen yazılar yayınlanıyor. Evet, ortada bir sorun var, çözülmesi gerekiyor fakat o çözümü ortaya koyacak öneri ne mümkün. Şimdiye kadar yazılanlara bakıldığında, sadece kaynayan kazanın altına odun atmak ve fokurdayan kazanı daha da köpürtmekten öteye geçemedi.

Bu konuda, kurum yetkililerinden alınan bilgiye göre, son zamanlarda gündeme getirilen  emeklilikte yaş şartının kaldırılması meselesi ile ilgili, kurum içerisinde  bir çalışmanın olmadığına yönünde.

Öncelikle, bu mesele hakkında bir durum tespitinin yapılması gerekiyor. Durum tespiti yapılmadan kaldırın yaş şartını demek binanın altına dinamit koymaya benzer.

Kayıt dışı oranlarımız azaldıkça sigortalı sayımız da artıyor. Çalışan aktif-pasif oranlarımız iyileşme sürecinde. Daha iyi olacağını ifade etmek istiyorum. Şu anda yaklaşık her iki çalışana karşı bir emeklimiz var. Bu oran sistem için uygun değil. 3-4 çalışana bir emekli seviyelerine gelmesi gerekir. Çalışanlarımız ‘günümü doldurdum yaşımı bekliyorum ne yapabilirim’ diyor. Emeklilik tanımı eşittir yaştır. Avrupa’da da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik yaşlılık aylığıdır. ‘Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin’ denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi sistemin dengelerini bozar. Burada amaç üzüm yemek mi? Yoksa Bağcıyı dövmek mi? Amacımız üzüm yemek  olduğuna göre ; Emeklilikte yaşa takılanların kendilerine göre haklı taleplerini de göz ardı etmeden, ülkemizde belli bir yaşa geldikten sonra yaşanacak bir iş kaybı ya da iş bulma çabasının  zaman zaman sonuçsuz kalma olasılığını da göz önünde bulundurarak, bu kesimi gelecek kaygısına itmeden çözüm bulmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Sonuç olarak,  emeklilikte yaşa takılanlar için yaş şartının kaldırılarak çözüm bulma arayışından ziyade ilerleyen yaş nedeniyle, iş bulma konusunda sorun yaşayan bu kesime 130 milyar finansman gücüne kavuşan işsizlik sigortası fonundan destek sağlanması, emeklilik için yaşı bekleyenleri işe alan işverenlere özel teşvik uygulamaları gibi destekler sağlandığı takdirde, sisteme zarar vermeden 10 yıla yakın bu geçiş sürecini sorunsuz bir şekilde atlatmak mümkündür.

Özgür KAYA

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

Etiketler :

SON DAKİKA